wtorek, 11 listopada 2014

Domek Myśliwski -Masyw Śnieżnika

Trasa w opracowaniu .

niedziela, 27 lutego 2011

Góry Wałbrzyskie JEDLINIEC- moja inspiracja

Szczyt JEDLINIEC w Rybnickim Grzbiecie mogę śmiało nazwać już moja górą.Do roku 2005 szczyt nie miał nazwy.Ogłoszony konkurs przez Burmistrza Jedliny Zdrój  na nazwę bezimiennego szczytu wygrałem z pośród 50 innych propozycji przyszłych proponowanych nazw.Szczyt znajduje się pomiędzy  Wawrzyniakiem a Jałowcem wcześniej bywałem  tu czasem przechodząc cały grzbiet .Jedliniec 735 m .n.p.m nie posiadał nigdy nazewnictwa -  nawet niemieckiego.Nazwa obecnie jest już w użyciu- legalnie zatwierdzona i występująca na aktualnych mapach ,albumach .Co mnie inspirowało przy nadaniu Jedlincowi takiej właśnie nazwy? Ten szczyt czekał na mnie a Ja na niego! Nad  nazwą nie zastanawiałem się długo-  tak jakbym wiedział od zawsze jak on ma się nazywać....Nie miałem w głowie innych nazewnictw przyszło to spontanicznie Po nadaniu nazwy -wygrania konkursu moja ekscytacja tym faktem wzrosła.Któregoś dnia a raczej nocy miałem sen że moja góra doczekała się kolejki linowej z wieżą widokową !Pięknie to wyglądało tak bardzo realnie! Jednakże to tylko sen który mógłby się spełnić bo w rejonie brakuje wież widokowych. Zapraszam wszystkich do odwiedzenia Jedlinca i pozostałych szczytów równie atrakcyjnych.Teren Rybnickiego Grzbietu jest cichy i pusty mało tu turystów ale za to można poczuć zapach lasu!Widoki  są bardzo ograniczone z wyjątkiem Jałowca z którego widać po jednej stronie Śnieżkę 1602m  a po drugiej przeciwległej Wielką Sowę1015 m.  Warto zwiedzić ten zakątek! Dojście na Jedliniec jest łatwe: Od szlaku niebieskiego idąc wzdłuż Rybnickiego Grzbietu w pewnym miejscu schodzimy z oznakowanej ścieżki aby  po około 10 minutach dojść na szczyt -bez znaków lekko w górę zdobywamy JEDLINIEC 735m

sobota, 26 lutego 2011

GÓRY KAMIENNE-SZCZELINY WIATROWE-Wind Locher

Na wysokości 820 m.na wschodnim zboczu grzbietu północnego Lesistej Wielkiej [najwyższy szczyt środkowego członu Gór Kamiennych 851m] znajdują się Szczeliny Wiatrowe są pomnikiem przyrody atrakcyjnym miejscem znanym już w XIX wieku .Całość terenu obecnie nie jest popularna i mało uczęszczana przez turystów tym bardziej zachęcam !Jedna z przyczyn to duże zalesienie terenu . Ostatnio jednak będąc 2014 rok sytuacja diametralnie się zmienia widoków coraz więcej  w niektórych miejscach  są one bardzo atrakcyjne stało się tak z uwagi na wycinkę drzew w tym rejonie zwłaszcza w górnej części masywu .Widok na SKY TOWER 212 m .W oddali na horyzoncie możemy dostrzec wrocławską wieże najwyższego budynku w Polsce !!!
Widok z Lesistej Małej
. Warto więc odwiedzić szczyt Lesistej Wielkiej i pośrednio mniejszych w masywie Lesistej  .Szlak niebieski prowadzi w stronę Stachonia 808m idzie  nieco w dół z samego szczytu Lesistej i po około 15minutach licząc od najwyższego punktu docieramy do polany która otoczona jest lasem  a na skraju jego po prawej stronie ok 25 metrów od szlaku  przy pierwszych drzewach znajduje opisywany pomnik przyrody zwany Szczelinami Wiatrowymi .Łatwo przeoczyć bo świetność tego miejsca jakby już zatarta czasem!!Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od tego,że przy mocnym wietrze Szczeliny  "graja" wydobywany jest z ich głębin dźwięk . Opis obiektu : Całość składa się z 4 odrębnych pionowych pęknięć w skale o łącznej długości 15 m .Największy odcinek ma 2 metry a wokół szczeliny są skalne małe pionowe ścianki ok 2 metrowe.Szerokość do 0,5 m.Różnego rodzaju i kształtu otwory prowadzą głęboko w dół .Średnica otworów jest nie wielka ale głęboka ok 5 metrów.Problemem jest osuwająca się ziemia,liście gałęzie które powodują stopniowe zasypywanie szczelin .W szczelinach w okresie letnim gromadzi się wokół zimne powietrze ,w zimie ciepłe co powoduje częściowe stapianie się śniegu - szkic poniżej. Warto zobaczyć tą zapomniana ciekawostkę która w poprzednim stuleciu była dużą atrakcja turystyczną.W okolicy można się natknąć na inne szczeliny między innymi na  Lesistej  Małej i dalej na  Wysokiej .Na  Małej Lesistej poniżej szczytu znajduje się pozostałość po małej chatce-schronie trudno znaleźć .Niestety to  sam szkielet,  ale  za to dużo grzybów wiec warto czasem poszukać zawsze coś się znajdzie !Tuż przy " chatce"  pionowa ściana opadająca wzdłuż zbocza .Różne więc osobliwości natury można w tej okolicy zobaczyć tym bardziej polecam odwiedzić masyw Lesistej.Trasy wokoło mogą posłużyć także rowerzystom ....Ładna ciekawa wycieczka po Górach Kamiennych .